KÜTAHYA EMET İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütahya Eğitim Bilişim Ağı Tanıtım Projesi (eba TAP) Başlıyor

Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü’nden  EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Kullanım Atağı
Kütahya Eğitim Bilişim Ağı Tanıtım Projesi (eba TAP) Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesi kapsamında harekete geçirdiği EBA( Eğitim Bilişim Ağı) adlı web projesinin Kütahya genelinde etkin bir şekilde kullanılması amacıyla Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü ArGe ekibi öncülüğünde “EBA Farkındalık ve Etkin Şekilde Kullanım Kampanyası” başlatıldı.

EBA Projesi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Projede kullanılan bütün teknik donanımlar, hayatın her aşamasında herkesin kullanabileceği donanımlardır. Bu aracın asıl görevi, bir içeriği ilgililere ulaştırmaktır, yani asıl olan içeriktir. Proje, araçlar üzerinden giden bir proje değildir. İçeriğin merkezi EBA portalını, her öğretmen, kendi kullanıcı kimliğiyle kişiselleştirilmiş olarak kullanır. Öğretmenlere, EBA market uygulamaları, market içerikleri, içerik portallarına erişim, mail hesabı, içerik geliştirme stüdyolarına erişim sağlamaktadır. FATİH Projesi kapsamında her öğretmenin kendine ait olan 10 GB bir bulut hesabı bulunuyor. Öğrencilere de EBA portal, EBA market, bulut hesabı, kimlik yönetim sistemi, öğrenim yönetim sistemi, ödev paylaşımı, bireysel öğrenim materyalleri, öğrenciye özgü kütüphane,  1 GB bir bulut hesabı ve tablet bilgisayar temin edilmektedir.

Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen başlatılan kampanyanın önemine vurgu yapıp, Milli Eğitim Bakanlığının "FATİH Projesi" kapsamında 2012 yılında hayata geçirdiği, ancak değişen ihtiyaçlar üzerine yeniden düzenlenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) programının eğitimin kalitesini önemli ölçüde artıracağını, ancak bunun için öğretmen ve öğrencilerimizin programı etkin şekilde kullanmaları gerektiğini belirtti. EBA programının 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portalı haline geldiğini söyledi. Başlatılan kampanya ile bu büyük imkândan azami şekilde yararlanılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Kampanya şu safhalardan oluşmaktadır;

1.Okullarda EBA “Slogan yarışması” ve “Farkındalık Anketi” düzenlenecektir. Böylece öğrencilerin projeden haberdar olmaları ya da malumatın pekiştirilmesi sağlanacaktır.

2. EBA’yı tanıtan broşürler hazırlanıp öğrencilere dağıtılacaktır.

3. Online ve yüz yüze eğitimler düzenlenecektir. (EBA ve içerik üretme eğitimleri)

4. EBA yoluyla içerik paylaşımı yapan öğretmenler taltif edilecektir.

5. EBA tanıtım videoları okullarda izletilecektir.

6. EBA’ya öğrenci kaydı için öğretmenlere Kasım ayı sonuna kadar süre tanınacaktır.

7. EBA’ya içerik yükleyen öğretmenler için ödüllendirme takvimi ilan edilecektir.

8. Öğretmenler, öğrencilere EBA yoluyla ödev verecekler, bu yolla ödev yapan öğrenciler arasından seçecekleri öğrencileri ödüllendireceklerdir.

9. Pilot bir okul ve sınıf belirlenecek, iki aylık bir zaman diliminde bu sınıfta EBA kullanımı sınanacak, daha sonra çalışma bütün ile yayılacaktır.

10. İlk dönem sonunda okullarda EBA’ya erişimin en az yüzde 20’ye çıkarılması hedeflenmektedir.

11. Slogan yarışmasında ilk 10 sırayı alan sınıflara Tübitak Bilim Çocuk Dergisi dağılacaktır.

12. Slogan yarışmasında birinci seçilen slogan, afişte yer alacaktır.

Kapaklıca Mahallesi Hükümet Konağı Kat2 Emet/KÜTAHYA - 274 461 3012 274 461 3769

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.